Ņekurjašim posvešajetsja

Nepīpēju 1 gadu 10 mēnešus 17 dienas 20 stundas 38 minūtes.

 

Nav tik viegli kā šķita, bet mēs cenšamies

Čau, Kaspar. Galvenais turies, vecīt! Padevās, bet cerība mirst pēdējā.

Čau, Inese, Jurģi, Jāni, Austra, Juri, Daini, Eduard! Es lepojos ar jums.2016.01.24. Sākums

Aptuveni ap 17:30 nopīpēju pēdējo cigareti. Pāris stundas vēlāk drauga dzimšanas dienā par atmešanu pateicu visiem klātesošajiem. Atgriežoties no svinībām pillā, instinktīvi apstādināju taksi pie diennakts veikala, nopirku cigaretes. Tomēr jau esot mašīnā atcerējos, ka man tās nav vajadzīgas un uzdāvināju tās šoferim ar tekstu: «Ņem, lisais. Es vairs nepīpēju. Šķiltavas arī iedošu.».

Pirmā diena

Paziņoju par savu lēmumu sociālajos tīklos: «Vakar varonīgi izdomāju atmest smēķēšanu un šodien nav ne jausmas, ar ko piešķilt gāzes plīti», vēl vienu reizi: «Nesmēķēju jau 22 stundas.» un pēc tam vēl vienu reizi: «Nesmēķēju 23 stundas un 24 minūtes. Gribās kādu nogalināt. Zāle skaitās? Dzert drīkst?». Īsāk sakot, nedaudz iesēju paniku pats sevī.

Otrā diena

Uzlāpoties pēc dzimšanas dienas svinībām, pamatīgi pārspīlējām. Bet ir gandarījums, ka dzērumā neesmu mainījis savas domas un arī paģiras tam netraucē.

Trešā diena

Agrā rītā sapratu, ka pēdējo diennakti neesmu īsti gulējis vien vārtījies un nespēju saprast, vai saistīt to ar smēķēšanas atmešanu, stresu vai ko citu: «Joprojām nesmēķēju. Pamodos ar domām par atomkariem.». Uz dienas beigām paliek labāk: «Joprojām nesmēķēju. Jau sāku zaudēt skaitu dienām.»

Ceturtā diena

Nu jau ir pierasts, ka rīts nesākas ar cigareti, sāku visas šķiltavas pārkārtot pie gāzes plīts. Izrādās, man to ir daudz. Paralēli sāku bakstīties telefonā pēc motivācijas programmām. Visas izrādās samērā lieli mēsli, tāpēc, Laacz iespaidots, radu šo lapu. Apzinos, ka man totāli pietrūkst tā atmetēju izbaudītā «viss smird» fīča. Man nekas nesmird, deguns ciet jau nedēļas trīs.

Piektā diena

Sapratu, ka man jau otro dienu pamatīgi streiko gremošanas sistēma. Dedzina, ļoti krasi mainās vēlme ēst ar vēlmi tikai pēc kolas vai kaut kā cita gāzēta un salda. Vēl arī problēmas ar miegu. Esmu gulējis pa pāris stundām pēdējo diennakšu laikā. Tā tad laikam būs tā fiziskā atkarība no nikotīna. Pīpēt negribās vispār.

Sestā diena

Šodien par to, ka atmetu smēķēšanu, pastāstīju abiem dēliem. Vecākais ir ļoti priecīgs, jo tieši viņš pirms kāda laika man lūdza to izdarīt. Ļoti motivējoši. Vispār es sapratu, ka jo vairāk cilvēkiem tu stāsti par savu lēmumu, jo lielāka motivācija ir tev pašam. Un vēl, parādās bieza āda pret tiem, kas kaut ko pārmet par laika skaitīšanu. Cik reizes tu esi atmetis, vecīt, ja esi tāds eksperts? Marki Tveni atradušies.

Septītā diena

Pēc visādām teorijām šodien svinu pēdējo dienu, kad esmu atkarīgs no nikotīna. Jau esmu ieguvis medaļas CO un O2 līmeņa atgriešanā, pēkšņas nāves riska novēršanā un vēl pāris nesvarīgos parametros. Pēdējās dienas bieži sanāk būt Rīgas mikrorajonos un dzelzceļa stacijās. Uz ielām pīpē tikai bomži, alkoholiķi un narkomāni. Normāli cilvēki stacijās un mikrorajonos vai nu nesmēķē, vai neuzturās. RĪgas centrā pīpē visi. Pēc viedā kalkulatora aprēķiniem, esmu ieekonomējis aptuveni pusi diennakts, kas pirms tam tika pavadīta smēķējot.

Devītā diena

Parunāju ar pāris cilvēkiem, kas atmetuši pēdējo gadu laikā. Vislabākais atbalsts, kāds vien var būt.

Desmitā diena

Stāvēt blakus cilvēkiem, kas pīpē, ir pilnīgi ok. Nekādi nesaprotu, par ko sabiedrība cepās. Tabakas dūmi ir patīkami. Nepatīkams ir «pelnutrauka efekts». Cilvēks, kas tikko uzpīpējis, smird nenormāli. Mana mašīna (kurā es nepīpēju tikai tad, kad pārvadāju ģimenes locekļus) nemaz tik traki nesmird. Toties katru reizi, kad sēžos pie stūres, automātiski vēlos uzpīpēt. Nepīpēt mašīnā ir visgrūtāk.

Vienpadsmitā diena

Vakar satiku cilvēku, kas manā iespaidā arī ir atmetis smēķēšanu. Būtu aste, paceltu. Staipu līdzi Karra grāmatu, bet ne reizi neesmu to pat atvēris. Taupos brīdim, kad tiešām vairs nekas nepalīdzēs. Pamanīju, ka superstipra svīšana naktīs saglabājas. Nekādu citu simptomu (paģiras, slimība, temperatūra istabā) nevar būt, tāpēc esmu pārliecināts, ka tam ir sakars ar atmesto smēķēšanu. Nu neko, sanāk biežas ūdens procedūras.

Divpadsmitā diena

Šodien brokastīs ēdu omleti ar gaļu, tad apēdu lielo pakistāniešu kebabu, cafe Leningrad apēdu porciju plova, siļķi ar biezpienu un kartupeļiem un divas siera kūkas. Dienu noslēdzu ar 300 gramiem meduskūkas. Laikam tad šis ir tas brīdis, kad jāsāk iespringt uz to, ko mutē bāz.

Trīspadsmitā diena

Padzērām vīnu Baiļu sporta bāzē. Palūdzu, lai kāds aizdod čības, jo vajadzēja iziet ārā pakaļ malkai. Neviens nedeva, jo domāja, ka gribu iet ārā pīpēt. Sajutos kā heroīniķis.

Sešpadsmitā diena

Tas ir noticis! Es tikko uz ielas cilvēkam atteicu cigareti, pasakot «Es nepīpēju». Karmai pienāca klāt ļoti daudz punktu.

Septiņpadsmitā diena

Pamanīju, ka sāku turēt mēteļa kabatā ledenes. Un darbinieki pamanīja, ka es sāku lielākā apjomā patērēt saldumus. Vakar izmēģināju iedzert viskiju. Vairs nav tā, ka iedzerot rāpoju pa sienām. Pilnīgi mierīgi iztieku bez cigaretēm arī iereibis.

Astoņpadsmitā diena

Darbinieks iesmejot atsūtīja rēķinu par to, ko pēdējās dienas esmu patērējis krogā. Naudas izteiksmē esmu noēdis vienu single malt pudeli. Bet, tā kā man vienmēr ir bijušas problēmas ar pārāk mazo svaru, neiespringstu.

Deviņpadsmitā diena

Iegāju nopirkt uzkodas vakaram. Grozā 2 kg saldumu. Palika neērti, paņēmu klāt divas bundžas ar ķilavām un alu. Šodien saņēmu pirmo aizrādījumu par to, ka nespēju savaldīties un ātri aizsvilstos. Blakusefekts tam, ka vidēji reizi stundā jāatrod sev pāris minūšu ilga nodarbe, kas nav saistīta ar to, ko tajā mirklī daru. Un ticiet man, tas tiešām reāli kaitina.

Divdesmit otrā diena

Mēģināja iesmērēt tabaku, kad izgājām uzpīpēt džointiņu. Pastāstīju to draugam, kas atcerējās stāstu no koju laikiem. Nedzērājam iesmērēja ūdens pudelē šņabi. Atriebība bija salda. Nākamajā reizē jokotājiem šņabis tika izliets un tā vietā ieliets ūdeni.

Divdesmit devītā diena

Izrādās, ka oriģināli Marks Tvens teica nedaudz savādāk un viņš nemaz nebija pirmais, kas šo izteicienu lietoja. Bija arī azartspēļu un alkohola atmešana tūkstošiem reižu.

Pirmais mēnesis

Vēlme pīpēt ir bijusi pāris reizes. Visvairāk pīpēt ir gribējies, kad satiec kādu sen neredzētu cilvēku, ar kuru esi pieradis kopā pīpēt. Tāda pati sajūta ir mašīnā, kurā vienmēr esi pīpējis, it īpaši, ja brauci viens un nebija īsti ko darīt.

1 mēnesis 11 dienas

Joprojām mēdzu iebāzt kabatā svešas šķiltavas, piemēram, pēc svecītes aizdedzināšanas vai atiruša apģērba gabala apdedzināšanas. Draugiem vairs nekrīt uz nerviem, ka ik pa laikam atgādinu par atmesto smēķēšanu. Sen nevalkātā žaketē atradu neatvērtu Camel paciņu. Moš kādam pārdot? Mazinās sajūta par to, ka apkārt visi ir staigājoši pelnutrauki. Nedaudz izauga riepa. Bet pagaidām neesmu pārliecināts, ka tas ir tieši saistīts ar smēķēšanas atmešanu, varbūt vienkārši pavasara ēstgriba.

1 mēnesis 20 dienas

Uzstādīju telefonā Endomondo, praktiski vairs neielūkojos Kwit un arī šajā lapā. Apkārt esošajiem manas piezīmes par atmesto smēķēšanu ir līdz kaklam.

1 mēnesis 22 dienas

«An atheist, a vegan, a CrossFitter and a guy who quit smoking walk into a bar. I only know because they told everyone within two minutes.» Rūpīgi pārlasīju Laacz rakstu par krosfitu. Biju jau pirms tam par to interesējies. Plānā jau ir zaudētajās derībās noskrienamais Tartu pusmaratons, bet ir doma izmēģināt arī mocības salauzto batutu sektā.

2 mēneši un 5 dienas

Šis bija vienīgais motivators atstākt pīpēšanu (par spīti): «Atkāpjas no nodoma aizliegt smēķēt privātajā auto»

2 mēneši un 21 diena

No telefona izmetu visu, kas bija saistīts ar pīpēšanas atmešanu. Tāpat es tur neieskatos vairāk. Esmu mentors jau trīs atmetējiem, Alena Kara grāmata mētājās darbā uz galda. Tā arī nekad to neesmu atvēris.

2 mēneši un 25 dienas

Ļebedjevs blogā jau devīto gadu raksta par to, ka ir atmetis smēķēšanu. Beidzot man pieleca, par ko viņš tur cepās un kāpēc katru gadu raksta atkal.

3 mēneši

Pacienāja ar zālīti, bet uztītajam brīnumam bija piejaukta tabaka. Kārtīgi nomazgāju rokas pēc pīpēšanas, iztīrīju zobus, apēdu ķilavmaizi un siera salātus ar ķiplokiem. Tabakas garšu jūtu joprojām. Kā nesmēķētāji spēj skūpstīties ar smēķētājiem?

3 mēneši un 10 dienas

Esplanādē sastādīta čupa ar jau ziedošām puķēm. Smaržo ārkārtīgi spēcīgi pat naktī. Līdz šim nekad nebiju domājis, ka no puķudobēm viss apkārt tā smaržo.

3 mēneši un 20 dienas

Noskrēju pusmaratonu. 1:57:58, tātad zem divām stundām. Un no 3555 dalībniekiem paliku 1815. Esmu ākārtīgi priecīgs par paveikto.

5 mēneši un 23 dienas

Atklājās pīpēšanas atmešanas mīnuss: visi paļaujas uz to, ka man būs uguns grila, dzimšanas dienas sveču vai ugunskura piešķilšanai. Vairs neesmu Prometejs. Toties šis ir labs veids, kā ātri noskaidrot, kuri cilvēki neticēja tam, ka noturēšos.

7 mēneši un 5 dienas

Pirms 15 gadiem man acu dakters teica: «Kā ārsts es tev to nedrīkstu teikt, bet kā acu ārsts saku — ir labi, ka tu pīpē un dari to ārpus kabineta». Tad nu tā diena ir situsi. Šodien arodārsts aizsūtīja pie acu daktera. Acu dakteris izrakstīja brilles. 100 € ūn 5 stundas vēlāk esmu kļuvis par briļļaino kobru.

7 mēneši un 22 dienas

Krogā satiku ar latgaļu akcentu runājošu puisi, kurš aizrautīgi kaut ko stāstīja saviem draugiem. Ieklausoties secināju, ka runa ir par smēķēšanas atmešanu. «Cik ilgi nepīpē?», jautāju es. «Divi ar pusi mēneši», pusis lepni uzsauca, pie reizes pasmīkņājot draugu-pīpētāju virzienā. «Malacis, tā tik turēt. Man jau astotais aiziet». Tai brīdī pie sevis nodomāju, ka no malas tas labākajā gadījumā izskatījās pēc jauno māmiņu saieta diskusijas vai divu vēža slimnieku sarunas.

9 mēneši un 2 dienas

Mans iecienītais kardiologs publicējis video par smēķēšanas atmešanu «Курение доктора Утина». Visspēcīgāko iespaidu atstāja skaidrojums par liekā svara parādīšanos (kas bija arī man) — smēķēšanas atmešanas blakusefekts ir piespiedu kārtā atsākts aktīvs dzīvesveids.

1 gads un 27 dienas

Diena bija draņķīga — lija lietus, pūta brāzmains vējš. Vakarā sūdīgais laiks nebūt nedomāja atkāpties, tāpēc tā vietā, lai sēdētu mājās, noskrēju šogad pirmo pusmaratona distanci un vēl bišķiņ. Tā, tīri treniņa nolūkos.

1 gads 6 mēneši un 14 dienas

Man ir pilnīgi perpendikulāri, ka kāds pīpē manā virtuvē, pie mašīnā vai pie blakus galdiņa uz terases. Vienīgais, kas smird, ir cilvēks, kas tikko ir uzpīpējis kā arī pelnutrauki un miskastes. Spontāni pīpēšanas atmešanai kopā ar Eduardu Švānu ir meties arī Danis Sproga. Ļoti ceru, ka viņiem izdosies un prieks, ka mana dienasgrāmata palīdz un stimulē.

1 gads 8 mēneši un 23 dienas

Atgriezos no burvīgas nedēļas nogales Gruzijā. Valstī, kurā pīpēt var jebkur un pie jebkādiem apstākļiem. Secināju, ka mani nenormāli sāk kaitināt tas, ka pīpētājiem kaut ko vajag. Vajag pelnutrauku, vajag tieši tagad pīpēt, vajag pagaidīt, jo jāuzpīpē, jāaiziet vai jāpastāv kaut kur, kamēr nopīpēs, utt.


Iečeko, kas vēl man sāp Mr. Serge blogā.