Ielas pulkstenis kā estētisks pilsētvides objekts

Ielas pulkstenis uz Brīvības un Miera ielas krustojuma. Google Street view ekrānšāviņš.
Ielas pulkstenis uz Brīvības un Miera ielas krustojuma. Google Street view ekrānšāviņš.

Ielu pulkstenis ir ļoti praktisks pilsētvides objekts. Un, ja pilsētas plānotājs neattiecas pret savu profesiju vieglprātīgi, tad ielu pulkstenis ir arī skaists objekts, kas papildina pilsētas vidi. Kaut gan tagad katram ja ne uz rokas, tad kabatā vai somiņā noteikti ir kāda digitāla iekārta, kas rāda pareizu laiku, ielas pulksteņa nozīme vēl joprojām ir nozīmīga. Piemēram, gadījumos, kad telefons ir izlādējies vai aizmirsts (pazaudēts), rokas pulkstenis saplīsis vai nav pārslēdzies uz ziemas/vasaras laiku. Nu un vēl jau gadās arī tādas dienas, kad īsti nezini, kurš gads ir.

Gada sākumā pamanīju, ka Rīgas ielās parādījušies jauni ielu pulksteņi.

Jaunais Rīgas ielas pulkstenis Barona un Ģertrūdes ielas krustojumā.
Jaunais Rīgas ielas pulkstenis Barona un Ģertrūdes ielas krustojumā. Kvalitāte briesmīga, jo fotografēts ar Samsung Galaxy S III.

Tik ļoti vizuāli izvarot pulksteni spēj tikai ļoti liels nejēga. Vēl lielāks nejēga vai arī vienaldzības mākts pilsētplānošanas darbinieks spēj šādu mēslu apstiprināt izvietošanai uz ielām. Cik noprotu, tad Barona iela nav vienīgā, kur šie brīnumi ir parādījušies. Manīti ir arī Juglā. Bet dažās vietās vēl ir saglabājušies īstie, skaistie Rīgas ielas pulksteņi.

Ielas pulkstenis uz Avotu un Stabu ielas krustojuma. Google Street view ekrānšāviņš.
Ielas pulkstenis uz Avotu un Stabu ielas krustojuma. Google Street view ekrānšāviņš.

Rīga var lepoties ar lielisku centrālās stacijas pulksteni. Nedaudz izvarotam, bet arī Laimas pulkstenim pie Brīvības pieminekļa nav ne vainas. Pie dažām vecajām rūpnīcām vēl ir saglabājušies estētiski baudāmi, diemžēl gan nestrādājoši ielas pulksteņi. Žēl, ka šādu pulksteņu šobrīd ielās nav vairāk un esošajiem netiek pievērsta pietiekama uzmanība (lasi — neviens par tiem neinteresējās, ja nu vienīgi gadās fanātiski māju īpašnieki).

Tai pat laikā Maskava kārtējā sadarbībā ar labi zināmo Art Lebedev Studio ir pasūtinājusi jaunu dizainu ielu pulksteņiem un tieši Maskavas vajadzībām radīta Tsiferblatus ielas pulksteņu sērija. Lieliska ielas pulksteņu sērija, kas, piedevām, pielāgota dažādām pilsētas vietām un dažos modeļos papildināta arī ar datuma un temperatūras rādītājiem.

Man personīgi visskaistākie šķiet Konstantīna Grcica (Konstantin Grcic) un Neša Korta (Nash Court) seši ielas pulksteņi, kas uzstādīti kā funkcionējoši mākslas objekti Doklendā, Londonā. Par pamatu mākslas darbam ņemti slavenie Šveices dzelzceļa Mondaine pulksteņi, tikai no divpadsmit cipariem ciparnīcā ir atstāts tikai viens. Bet tādus jau Latvijā mums laikam neredzēt nekad.

Par laiku un puksteņiem iesaku arī bloga ierakstu «Kā rodas precīzs laiks un ko ar to iesākt».

5 domas par “Ielas pulkstenis kā estētisks pilsētvides objekts”

  1. Es pie Barona centra izdarītu šādi. Tajā laukumā tā vien tik prasās pēc ciparnīcas.

  2. Ne tikai Rīgā tas der, arī mazākās pilsētas, forša un derīga lieta, ja noliek pareizā vietā, pareizā izskatā un pareizā izmērā.
    Novērojums no savas uzvedības – nu jau N gadus Valmierā demontēta pulksteņa vietā katru reizi garām ejot paskatos. Vai zinies pieradums, skolas laikā no rītiem un atpakaļ dodoties laiks vienmēr tika pret to priekšmetu “saskaņots” un nu vairs nav :)

  3. Lieliska ideja. Tiešām lielisks ēkas fasādes papildinājums. Atgādināja tos laikus, kad Panorāmas pulksteņa fonu varēja iegādāties par 100 latiem. Šeit tieši tāpat varētu pelnīt uz brendošanu, uzliekot par pienākumu pulksteņa funkciju ņemt vērā.

  4. Stilīgs video. Vajadzēja vairākas stundas lai uztaisītu šo pāris sekunžu vide, bet diezgan labi sanācis. :)

Komentāri ir slēgti.