Vēlreiz par avīzēm

Šodien no rīta izlasīju vakardienas «The Guardian». Pirms kāda laiciņa viņi arī pamainīja savējo dizainu, kļūstot nedaudz šaurāki. Un tas bija ļoti apsveicams solis. Nesen bija sacelta milzu brēka par to, ka to izdarīja «Diena» un «Necīņa» «NRA» «Neatkarīgā». Man, protams, bija daudz lielāks prieks par to, ka tas ir noticis, nevis par to, ka tagad ir kaut kādas problēmas ar ieradumu maiņu pensionāriem. Drīzāk mani uztrauca fakts, par kuru nebiju aizdomājies, jo kādu laiciņu nebiju bijis Lielbritānijā — «Dienas» jaunais saturiskais un arī lielā mērā vizuālais formāts ir ļoti tuva «The Guardian» kopija. Un tas man liek aizdomāties nevis par to, ka, jopcik, atkal lettiņi kaut ko nozaguši, bet gan par foršo tendenci — mēs beidzot atsvešināmies no mums galīgi nepiedienīgā skandināvu avīžu stila un tuvojamies man personīgi daudz mīļākam un, manuprāt, daudz korektākam britu avīžu veidošanas stilam. Ja vēl pēc dažiem gadiem kāds Latvijas drosminieks uztaisīs liela izdevuma dizaina pārbūvi, tuvinot to spāņu variantam, es aiz laimes bikses piečurāšu.

P.S. Viens no ietekmīgākajiem ASV laikrakstiem — «Chicago Tribune» arī ir mainījis savu veidolu ar nelielu kosmētisko remontu. Par to vairāk var lasīt SND Update blogā.

5 domas par “Vēlreiz par avīzēm”

  1. starp citu vai tu gadījumā nezini, kas tas ir par fontu, ko tagad diena izmanto virsrakstiem. Nesen šķirstīju un man riktīgi iepatikās. Ir ērti lasīt pat tramvajā sēžot.

  2. es biju domājis apex new, dikti man patīk. Izskatās ļoti moderni. Gudrāk es kā nespeciālists nevaru pateikt, bet šis fonts ir pievilcīgs.

  3. Mjå, nu Dienai tas nav nekads jaunums. Ieprieksheja Diena skiet bija njemta no viena Zviedru avizes, sestdiena no Franchu (ja nekludos Metro) avizes, savukart nesen palaistaa Lietiska Diena no Metadesign veidotas dizaina ikonas The Economist. No vienas puses visiem brecejiem par plagiatismu teiktu ka labak nokopet un palenam sabiedribai iemacit kaa izskatas labs dizains, neka pashiem, kamer nemak, taisiet kautkokautkaa. No otras puses, varetu pienjemt ka layoutus kopee NRA, savukart Diena manaa subjektiva uztveree ir LV kaa tads demokratijas lokomative un vareja tomer iet pa priekshu parejiem ar labaku piemeru. Galu gala ja LV nevar atrast labus avizhu dizainerus, eiropa tadu ir pa pilno un Diena jau tomer varetu atljauties pasutit un uzdizainet savu unikalo dizainu. Skiet, ja nekludos, Spanija bija pat speciala agentura kas specializejas uz avizhu dizainu, un spanijas cenas ir diezgan tuvas pashmaju raditajam.

  4. Mr. Serge ir labi informēts… :)

    Mickie – neviens pašmāju censonis avīzes dizainu nav taisījis. To veidojusi ārvalstu dizaina aģentūra. Droši vien katram dizaina kantorim ir savs rokraksts, tieši tāpēc arī var atrast līdzības ar vienu vai otru izdevumu. Tad jau drīzāk jārunā par saturiskajām līdzībām – ir grūti izdomāt kaut kādu pilnīgi jaunu satura koncepciju, plinībā atvešinoties no citur redzētā. Tāpēc tiek vāktas labākās idejas no dažādiem izdevumiem. Iespējams, tas kaut kādā mērā ietekmē arī dizainu…

Komentāri ir slēgti.