Atkal mācīsimies lietot pieturzīmes

Ļoti labi, ka epopeja ir atradusi turpinājumu, kaut gan vēl joprojām palieku pie viedokļa (kuru paudu rakstā «Pareizrakstības nodarbības #1. Par tām «strīpiņām»»), ka katram no mums ir sava taisnība.

Brutālu atšķirību starp dažiem simboliem jau pirms manis ļoti labi aprakstīja Ļebedjevs rakstā «§ 97. Тире, минус и дефис, или Черты русской типографики».

Pirms kāda laiciņa šo tēmu atkārtoja ar savām idejām par pareizību kodolfizikas noslēpumu apsēstais rakstā «Kāda starpība starp defisi, domuzīmi un īso domuzīmi?».

Bez šaubām, šīs nav beigas un ar jaunām idejām un vēsmām ir nācis klajā vēl viens autors no DesignBlog rakstā «Svītru kods».

Tad nu tā, visu cieņu DesignBlog autoriem (cik noprotu, tad tie tur ir vairāki), bet šis ieraksts, manā skatījumā, ir vienkārši elementārs atražojums, kurā ir pa pilnam rupju un muļķīgu kļūdu. Iesākumam, piemēram, varētu palasīt manu otro pārdomu sēriju par pareizrakstību latviešu valodā.

Un aizmirstiet, lūdzu, par tiem MK noteikumiem, man jau ir apnicis par viņiem diskutēt. Lai nu par ko man būtu jādusmojās uz Šķēli un Tautas partiju, tad par šo es visnotaļ dusmojos visvairāk.

Bet es vēlreiz gribētu pastāstīt jums par to, kāpēc un kad domuzīme nav jāatdala no abām pusēm ar atstarpi. Prātīgi un rūpīgi veidotajās garnitūrās, it īpaši tagad, kad mums ir OpenType, fontu veidotāji jau ir iezīmējuši attālumus abās pusēs domuzīmei. To, vai tas tiešām ir izdarīts, var ļoti elementāri pārbaudīt: uzrakstiet rindā uzreiz vairākas domuzīmes pēc kārtas. Ja starp domuzīmēm būs acīm redzama atstarpe, tad šajā garnitūrā tā jau ir iestrādāta un atsevišķi vēlreiz atsist neko nevajag, pretējā gadījumā gan ir domuzīme ir jāatsit, bet arī tur ir savas nianses, par kurām noteikti jums kādreiz uzrakstīšu vairāk, jo atstarpes, tieši tāpat, kā mīļās labās strīpiņas, ir daudz un dažādas.

————————————

––––––––––––––––

————————–

5 domas par “Atkal mācīsimies lietot pieturzīmes”

  1. Ja atstarpe jau ir iestrādāta, tad latviešu valodā būs problēmas ar komatu aiz domuzīmes. Sanāks šādi — , bet normāli būtu —,

  2. Paldies autoram par “strīpiņām” un “datumiem”. Vai varētu, lūdzu, tāda paša rakstura skaidrojumu arī par “pēdiņām”, vēlams ar taustiņkombinācijām “pareizo” pēdiņu iedrukāšanai, citadi katrā konkrētā situācijā drukā “savu” variantu….
    Iepriekš pateicos!

  3. hah!
    kamēr teksts bija teksta ievades logā, pēdiņas bija vienā “paskatā”, kad pārādījās komentāru sarakstā — citā “paskatā”…… ;((

  4. Man ir īpašs spraudnis uzlikts WordPress, kas civilizē pieturzīmes un vēl dažus sīkumus, lai tie izskatītos tā, kā tiem būtu jāizskatās latviski.
    Par pēdiņām tiešām vēl neesmu rakstījis, kaut gan no maniem rakstiem jau var noprast, kā tad tās ir pareizi jālieto, bet ņemšu vērā un kādu dienu par to arī uzrakstīšu.

Komentāri ir slēgti.