Pareizrakstības nodarbības #4. Vēlreiz par datuma saīsinātā pieraksta lietošanu.

Kad 2007. gadā blogā uzrakstīju savas pārdomas par datuma un laika pierakstu rakstā «Pareizrakstības nodarbības #2. Kā rakstīt datumu un laiku?», tas izraisīja lielas diskusijas. Un tas ir saprotams, jo līdz tam neviens nebija aizsācis diskusiju par šo tēmu publiski. Visi pieņēma par normu to, ko kāds referents kaut kur valdības mājās Microsoft Word dokumentā bija iedrukājis un ar Tildes pareizrakstības rīkiem pārbaudījis.

Liriskai atkāpei. Es pēdējā mēneša laikā aktīvi sekoju Iļjas Birmana un Ļebedjeva studijas darbinieku rakstiem par jaunā Maskavas metro shēmas izveidi. Nu jau konkurss ir finiša taisnē, abi darbi ir iekļuvuši finālā. Birmans savu metro shēmu ir zīmējis un pilnveidojis sešus gadus, Ļebedeva studija ar dažādu dizaineru piedalīšanos pie metro shēmas strādāja četrus gadus. Nu vēl tur ir RIA veidotā shēma, kas tapa pāris nedēļās, bet to es vispār neņemu vērā.

Bet nu atgriežamies pie tēmas. Viens no Ļebedeva studijas direktoriem ved aizraujošu dienasgrāmatu LiveJournal. Bez šaubām, pēdējie ieraksti kā reiz ir tieši par metro shēmas izstrādi. Mani īpaši ieinteresēja raksts «В прямом эфире: схема метро. Файнал-файнал-нью-нью.».

Если хочешь никогда не сдать файл, просто назови его rabota_final.pdf

Потом будут:
rabota_final_new.pdf
rabota_final_new2.pdf
rabota_final_new2_new.pdf
rabota_final_new2_new_new.pdf
rabota_final_new2_new_new_last_final_2_new_last.pdf

Ребята со стажем сразу называют файлы так:
rabota_017_river.pdf
rabota_018_square_proebali.pdf
и т.д.

Еще есть секрет с датами – файлы лучше называть 2013.01.17_rabota.pdf, а не 17.01.2013_rabota.pdf. А то через месяц проекта они все начинают в папке странно сортироваться.

Ar new, final, last failu nosaukumu versijām man arī sanāk slimot ik pa laikam. It īpaši strādājot pie pavisam absurdiem maketiem — ielūgumiem un citiem «it kā trīsdesmit minūšu» projektiem.

Bet īpaši būtiska Ludviga raksta citātā ir pēdējā rindkopa par datuma pierakstu faila nosaukumos. Atgādināšu vēlreiz, ka, manā skatījumā, pieraksts gads.mēnesis.datums. ir vispareizākais pieraksts, kāds vien ir iespējams. Un ne tikai saistībā ar pareizu failu kārtošanos mapē. Vēlreiz mudinu izlasīt rakstu «Pareizrakstības nodarbības #2. Kā rakstīt datumu un laiku?» un arī komentārus.

Labi, nenocietos. Man noteikti tas ir jāpasaka: es pirms sešiem gadiem par to jau rakstīju, ibio!

8 domas par “Pareizrakstības nodarbības #4. Vēlreiz par datuma saīsinātā pieraksta lietošanu.”

 1. Nu, šis viss jau ir jauki. Tas labi, ka tam pievērs uzmanību. Ta kā tev patīk te satraukties par latviešu valodas lietojumu, tad nu es piesiešos. Latviešu valodā nav termins “dažus gadus atpakaļ”, kas ieviesies no krievu un angļu valodas. Latviski ir jāsaka “pirms dažiem gadiem”. Nu tas tā, liriskai atkāpei :)

 2. Paldies, Alise. Nav šaubu, ka mana latviešu valoda ir pielietojama tikai caur literārā korektora filtru. Tieši tāpēc es runāju un raisu diskusijas par to, par ko man ir sajēga un padziļināta interese — pareizu interpunkcijas zīmju lietošanu un dažādiem noteikumiem (kā, piemēram, datuma pierakstu). Būšu pateicīgs, ja biežāk redzēšu blogā tik saturīgus komentārus, kā tavējo.

 3. Turpinam: „Latviešu valodā nav termins“. Pareizi būtu „nav termina“.
  Es nezinu, no kurienes šis ir ieviesies, bet ir tik izplatīts…

 4. Piekrītu, ka piedāvātais datuma pieraksta formāts noteiktos (daudzos) gadījumos atvieglo dzīvi. Reti, bet tomēr, mēdzu grēkot ar tādām piezīmēm kā “final”, “old” vai “neakceptets”. Tomēr personīgi man gadu gaitā izveidojusies sistēma, kur tomēr lietoju DDMMGG faila (datnes) beigās. Tā kā lielākais vairums ir dažādi rakstu darbi, tad datnes nosaukuma sākumā ir adresāts. Tā nu ir sanācis, ka šī sistēma man palīdz vieglāk orientēties izstrādāto dokumentu kalnos.
  Minētais gan neattiesas uz fotogrāfijām, tur gan ieviesu kārtību ar GGGGMMDD.

  P.S. Laikam jau jāsaka paldies Sergejam par to, ka viņa ietekmē rakstītajos dokumentos sāku ievērot noteikumu par nedalāmajām atstarpēm aiz skaitļa ar punktu.

  Zais

 5. O jā. To es ar lielu cītību lasu. Lielisks blogs. Un ir liels prieks, ka pēc mūsu diskusijas ar autori, Vārdotājas piezīmēs teikumi beidzot tiek sākti ar lielo burtu.

 6. Turpinām nevis “turpinam”.

  Interesants blogs! Tikko atklāju. Jauki, ka ir vēl citi cilvēki, kurus uztrauc latviešu valodas pareizrakstība. Citādi jau man sāka likties, ka es viens tāds trakais, ar apkārt notiekošo neapmierinātais.

Komentāri ir slēgti.