Rokdarbi. Apkures tarifu salīdzinājums.

Atradu vienu interesantu tabulu Ropažu novada avīzes «Ropažu vēstis» oktobra numurā (*.pdf).

SIA «Vilkme» informē par tarifu izmaiņām Ropažu novadā.
SIA «Vilkme» informē par tarifu izmaiņām Ropažu novadā.

Bez šaubām, tai pat brīdī man iestājās fetišistiska vēlme šo informāciju pārstrādāt un uztaisīt grafisku vizualizāciju.

Tātad, iziesim cari visiem šīs tabulas datiem:

 1. Gads. Ir absolūti muļķīgi tik daudz reizes atkārtot vienu un to pašu vērtību un, kas pats muļķīgākais — lai salīdzinātu datus starp pagājušo sezonu un šajā sezonā plānoto, nākas skraidīt ar acīm no vienas tabulas uz otru. Jā, starp citu, tieši šajā brīdī beidzot dzīvi ierauga termins sezona kā kopsaucējs visiem datiem un sezonu salīdzināšana, kā galvenais vadmotīvs informācijas sniegšanai.
 2. Mēnesis. Iznesam mēnešus (tā kā tie abās sezonās ir vienādi) kā galveno kopsaucēju un attiecībā pret mēnešiem salīdzinām datus par abām sezonām.
 3. Gāzes patēriņš. Šie ir būtiski dati, bet, tā kā otrās sezonas dati ir paņemti, balstoties uz pirmo sezonu, tad reāliem skaitļiem te nav nozīmes, vajag tikai prezentēt izmaiņu dinamiku, lai ir skaidrs, kāpēc apkure ir visdārgākā janvārī, bet vislētākā — aprīlī.
 4. Gāzes cena. Šiem datiem ir relatīvi būtiska nozīme (gala patērētājam reāli neko neizsaka, cik maksā kubikmetrs gāzes), līdz ar to šos datus var pieminēt vai nu grafiku pavadošajā tekstā (ja tāds ir) vai arī iemest atsevišķi informāciju zem uztaisītā grafika atsauces veidā.
 5. Tarifs Ls/MWh. Šis ir pirmspēdējais solis. Tarifu parasti rēķina vismaz vairākas reizes mēnesī (atkarīgs no noslēgtajiem līgumiem) un to var ietekmēt gāzes cenu izmaiņa, valūtu svārstības, patēriņa izmaiņas, un tā tālāk. Līdz ar to pareizi būtu uzskatāmi parādīt, ka šie dati ir dinamiski — attēlojam līknēs, parādot sākotnējo un gala vērtību, bet pašas līknes veidojam noapaļotas, jo mums nav konkrētu punktu, izņemot sākumu un beigas.
 6. Cena par kvadrātmetru. Vissvarīgākie dati, jo tieši pēc šiem datiem iedzīvotāji var izrēķināt, provizoriski cik būs jāmaksā par elektrību. Bet tie jo īpaši ir būtiski salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu, jo patiesībā tie mainās līdz ar brīdi, kad izmainās kāds no ārējiem faktoriem (skaties pirms tam par tarifu). Atsevišķi izvilku ārā vidējo cenu sezonā, lai pastiprināti pievērstu uzmanību tam, ka sezonas grafikā ir kodētas krāsās.
SIA «Vilkme» pagājušās sezonas un šīs sezonas prognozes apkurei Ropažu novadā.
SIA «Vilkme» pagājušās sezonas un šīs sezonas prognozes apkurei Ropažu novadā.

Nu ko, cienījamie Šulci un Svilpes. Kādi būtu jūsu komentāri?

P.S. Ja kādam ir interese, kā šī grafika tapa, varu ielikt atsevišķi arī ierakstu par tapšanas procesu, ja nepietiek ar to, ko publicēju pirms diviem gadiem.

3 domas par “Rokdarbi. Apkures tarifu salīdzinājums.”

 1. Neesmu ne Šulcs, ne Svilpe, bet pirmā tabula man ļāva saprast un kaut ko pašam izrēķināt, kamēr Tavs grafiks prasa krietni iedziļināties, lai vispār saprastu, par ko ir runa. Ja man kā iedzīvotājam tādu atsūtītu namu pārvalde, es droši vien izdomātu, ka no manis kaut ko cenšas noslēpt un tāpēc nedod reālos datus.
  Radās arī jautājumi (esmu muļķis iedzīvotājs, nevis tāds, kas redzējis pilno tabulu):
  – Kas ir tās liektās līnijas?
  – Vai tas, ka dažiem skaitļiem svītriņas ir augšpusē un dažiem – apakšā, kaut ko nozīmē, vai tas tāds dizaina efekts?
  – Kas ir 41,21 un 38,15?
  – Kāpēc pie tiem klucīšiem ir rakstīts, ka tā ir dinamika? Klucītis ir klucītis, tam jāattēlo konkrēta vērtība!

 2. Jāteic, nokritu no beņķa, lasot: “Nu ko, cienījamie Šulci un Svilpes. Kādi būtu jūsu komentāri?”
  Ай, без бутилки не разберёшся.
  Rīt ar svaigu aci refrešošu līknes. :P

Komentāri ir slēgti.